Wakacje 2020: bezpieczne wakacje w czasach pandemii koronawirusa

06.06.2020

Rozprzestrzeniająca się od początku 2020 roku pandemia koronawirusa długofalowo wpłynie na całą branżę turystyczną, gruntownie zmieniając nie tylko standardy dotyczące obsługi i bezpieczeństwa w miejscach noclegowych, ale również preferencje urlopowiczów dotyczące typów wyjazdów i ich destynacji. Dokąd wybrać się na bezpieczne wakacje jeszcze latem tego roku?

Wpływ koronawirusa na urlopowe preferencje

Podczas gdy każdego sezonu biura podróży kuszą atrakcyjnymi ofertami na “last minute”, zdecydowana większość osób, szczególnie rodzin z dziećmi i seniorów, preferuje planowanie wakacji ze znacznie większym wyprzedzeniem - zazwyczaj już na początku danego roku. Strategia ta, zazwyczaj gwarantująca największy wybór i najbardziej atrakcyjne ceny, w wyniku pandemii koronawirusa pozostawiła wielu przedstawicieli tych grup z przysłowiowym kwitkiem, zmuszonych do odwołania wyjazdów zagranicznych i tych planowanych na wiosnę 2020, ewentualnie próby przełożenia ich na znacznie odleglejszy termin.

W okresie przypadającej na marzec i kwiecień kwarantanny istniały uzasadnione obawy, że obawiający się o swoje bezpieczeństwo potencjalni urlopowicze całkowicie zrezygnują z tegorocznych wyjazdów w celach wypoczynkowych i zdrowotnych, jednak ponowne otwarcie obiektów hotelarskich zaowocowało błyskawicznym, skokowym wzrostem liczby rezerwacji na letnie i jesienne miesiące. Jednocześnie okazało się, że pomimo stopniowego znoszenia rządowych obostrzeń i zapowiedzi otwierania granic przez kolejne europejskie państwa, w tym topowe turystyczne destynacje jak Włochy i Hiszpania, wśród Polaków zarysowuje się bardzo wyraźna tendencja do planowania krótkich, kilkudniowych urlopów w kraju, najlepiej z dala od największych wakacyjnych kurortów.

Standardy bezpieczeństwa zdefiniowane na nowo

Przymusowa, kilkutygodniowa izolacja we własnych czterech ścianach znacząco wpłynęła na wzrost potrzeby zmiany otoczenia, nawet w postaci krótkiego, weekendowego wyjazdu, ale jednocześnie w takim samym stopniu wywindowała wymagania dotyczące standardów bezpieczeństwa w obiektach hotelarskich. Nie wystarczy już wcześniejsza dobra reputacja ani deklaracje personelu. Jak wynika z badania “Nowe oczekiwania gości hotelowych w czasach COVID-19”, blisko 60 procent badanych oczekuje gwarancji w postaci powszechnie obowiązującego certyfikatu bezpieczeństwa, a 22 procent regularnych kontroli ze strony zewnętrznych, odpowiednio wykwalifikowanych w tym zakresie służb. Większy nacisk na higienę ma być kładziony w zakresie przygotowania pokoi i części wspólnych oraz podawania posiłków, ale, co ciekawe, panująca pandemia nie zniechęciła gości do rezerwowania pobytów z posiłkami - liczba osób decydujących się na wykupienie pakietu z pełnym wyżywieniem wzrosła o 18 procent.

Ośrodki uzdrowiskowe są dobrze przygotowane

O ile wykazujący od kilku sezonów rosnącą tendencję do wybierania lokalizacji z dala od głównych turystycznych szlaków millenialsi dalej stawiają na krótkoterminowy wynajem domków i apartamentów, w oczach potencjalnych urlopowiczów zyskują również obiekty uzdrowiskowe jak Kielczanka w Kołobrzegu, od lat utrzymujące bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa ze względu na organizację pobytów o charakterze zdrowotnym i rehabilitacyjnym. O doskonałym przygotowaniu naszego Ośrodka i personelu świadczy fakt, że 3 czerwca 2020 Polska Organizacja Turystyczna przyznała nam certyfikat Obiektu Bezpiecznego Higienicznie. Innym ważnym udogodnieniem, na które goście jeszcze częściej będą zwracać uwagę, jest gwarantowana przez nas bezpłatna zmiana terminu.

Zachęcamy do zapoznania się z bieżącą ofertą Kielczanki w Kołobrzegu na lato 2020 i spędzenia w naszym Ośrodku bezpiecznych wakacji nad polskim morzem.