Klimat Kołobrzegu i jego wpływ na zdrowie

16.06.2023

Turyści, planując swój pobyt nad morzem, często myślą w głównej mierze o wylegiwaniu się na plaży, zwiedzaniu miasta oraz o różnorakich atrakcjach. Bez tych punktów wycieczki, wyjazd mógłby być mało interesujący. Nie każdy pamięta jednak o dobroczynnym wpływie nadmorskiego klimatu na nasze zdrowie. Co nam daje pobyt nad morzem?

Morze, a jego wpływ na nasz układ oddechowy

Nadmorski klimat to nie tylko szum fal i gorący piasek. Powietrze nad morzem bogate jest w tlen, a także lecznicze pierwiastki, które dotleniają nasz organizm. Aerozol morski powstaje poprzez falowanie morza. Fale rozbijające się o brzeg skutecznie uwalniają cząsteczki soli magnezu, jodu oraz chlorku sodu. Pierwiastki te oczyszczają, nawilżają oraz wspomagają regenerację naszego układu oddechowego. Stąd wyjazd nad morze zalecany jest w szczególności osobom borykającym się z astmą, przewlekłymi infekcjami dróg oddechowych, a także nałogowym palaczom.

Kiedy nasz układ oddechowy najlepiej skorzysta z nadmorskiego klimatu?

Nasz układ odpornościowy najlepiej wykorzysta potencjał morskiego klimatu, jeżeli będzie miał styczność z miejscami, w których stężenie pierwiastków jest najwyższe. Spacery wzdłuż linii brzegu okażą się najskuteczniejsze. Najwięcej pierwiastków przyswoimy, kiedy od morza nie oddalimy się o więcej niż 300 m.

Warto pamiętać, iż z dobroczynnego wpływu klimatu morskiego skorzystamy tylko wtedy, gdy nasz pobyt będzie dłuższy. Weekend w Kołobrzegu nie zregeneruje naszego układu oddechowego. Największe korzyści są po 1-2 tygodniowym pobycie. Nie należy także zrażać się do brzydkiej pogody – wiatry sprzyjają uwalnianiu aerozolu morskiego, dlatego wskazane są spacery podczas takich warunków pogodowych.

Poza wpływem dobroczynnych pierwiastków warto zadbać o spokój, jakiego możemy doznać podczas pobytu nad morzem. Szum morskich fal podczas samotnego spaceru wpłynie na redukcję stresu, który nagromadził się w trakcie ciągłej pracy i nieustającego miejskiego zgiełku, którym otaczamy się na co dzień.